Pages Menu
Categories Menu

Autorka: data: 06.02.2013 kategoria: Sól | Skomentuj

Sól Red Sea – Połączenie nauki z naturą

Nowe formuły soli Red Sea Salt oraz Red Sea Coral Pro są wynikiem wielu lat badań nad potrzebami fizjologicznymi koralowców w środowisku akwarium rafowego.

Powyższe formuły soli Red Sea zostały stworzone na bazie chlorku sodu z Morza Czerwonego, który zapewnia wyjątkową postać  oraz homogeniczność pierwiastków śladowych, wraz z częścią żywej rafy w każdym pobranym ziarnku.  Unikalna kompozycja receptur i składników naturalnych gwarantuje zdrowie i witalność koralowców.

Nowe formuły soli stanowią fundamentalną część stworzonego przed Red Sea programu Reef Care Program, zapewniając wam możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników w hodowli koralowców.

Źródło soli z Red Sea

Pochodząca z czystych, nieskażonych wód w pobliżu unikalnych, żywych raf Morza Czerwonego, woda morska jest przepompowywana przez szereg płytkich stawów, gdzie przechodzi przez naturalny proces odparowywania w gorącym słońcu wyschniętej pustyni.

W pierwszym stawie, woda z Morza Czerwonego podlega odparowywaniu, a otrzymana solanka zmniejsza swe stężenie z naturalnego poziomu 40ppt do ok. 250ppt, wytrącając cały wapń i metale ciężkie.

W kolejnych stawach, gdy wyparuje więcej wody, formują się kryształy chlorku sodu, zostawiając inne jony np. magnezu i potasu w roztworze soli o wysokim stężeniu.

Na koniec procesu odparowywania, solanka jest całkowicie wysuszana pozostawiając kryształy surowego chlorku sodu, które przechodzą opatentowany proces płukania i osuszania, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

W rezultacie otrzymujemy czyste, białe, kryształy chlorku sodu, które zawierają również 45 innych pierwiastków, naturalnie występujących w wodach Morza Czerwonego.

Uszlachetniony chlorek sodu stanowi bazę obu mieszanek soli Morza Czerwonego, dostarczając  część “żywej rafy” wewnątrz każdego ziarenka zebranej soli.

Wzbogacony o naturalne spektrum pomniejszych pierwiastków śladowych, chlorek sodu jest wolny od nadmiernych ilości metali ciężkich lub zanieczyszczeń organicznych.  Jest on w ponad 72% głównym składnikiem soli Red Sea i z definicji stanowi wysokiej jakości i homogeniczny produkt niemożliwy do wyprodukowania sztucznymi metodami.

Następnym etapem procesu jest ponowne dodanie wapnia, magnezu, potasu i wszystkich pozostałych pierwiastków do chlorku sodu. Przeprowadza się to pracując na małych partiach przy ścisłej kontroli jakości, by uzyskać spójną, homogeniczną mieszankę.

W produktach Red Sea unika się używania nadmiernych ilości metali ciężkich, eliminując potrzebę stosowania chemicznych substancji wiążących, co znacząco wpływa na funkcjonowanie cedzideł.

Pierwiastki podstawowe – wszystko jest w równowadze

Naturalna woda morska zawiera ponad 70 pierwiastków chemicznych i pomimo tego, że większość z nich wpływa na parametry wody, tylko kilka odgrywa bardziej znaczącą rolę w jej ogólnej równowadze chemicznej.

Ww. pierwiastki tworzą podstawę środowiska rafy i zawierają trzy główne pierwiastki  – wapń, magnez i wodorowęglany.  Te trzy podstawowe pierwiastki mają ogromny wpływ na chemiczne właściwości wody (równowaga pH, zasadowość, równowaga jonowa wody morskiej) oraz na wiele procesów biologicznych zachodzących u koralowców (tworzenie szkieletu, wymiana jonowa, fotosynteza).

Inaczej niż w przypadku raf w środowisku naturalnym, gdzie istnieją ogromne pokłady pierwiastków podstawowych, akwarium rafowe posiada ograniczone zasoby, które są jednocześnie szybko zużywane przez mieszkańców akwarium. Tak więc, by umożliwić trwały wzrost koralowców, należy utrzymywać wyższy niż w warunkach naturalnych poziom pierwiastków podstawowych.

Oryginalne badania przeprowadzone w laboratorium Red Sea  pokazało, że w zamkniętym systemie akwarium specyficzne proporcje pierwiastków podstawowych: wapń, magnez i wodorowęglany (zasadowość) są niezbędne dla witalności i budowania mocnego aragonitowego szkieletu koralowca.

Te proporcje są szczególnie istotne, gdy zwiększamy poziom pierwiastków podstawowych ponad ich naturalny poziom. Używanie soli przygotowanych według tych idealnych proporcji wyklucza konieczność dopasowywania poziomu pierwiastków podstawowych po wymianie wody i znacząco poprawia dobrostan wszystkich koralowców.

Dane techniczne:

Powstawanie szkieletu: Koralowce budują około 90% szkieletu przyswajając jony Ca²+ i CO3- z wody, by stworzyć aragonit (CaCO3). Reszta szkieletu jest zbudowana z magnezytu (MgCO3), stroncjanitu (SrCO3), kalcytu (bardziej krucha struktura kryształu CaCO3), CaF2 i innych mniej istotnych pierwiastków śladowych.

Pierwiastki podstawowe uzupełniają się nawzajem w procesie formowania szkieletu koralowca i gdy nie są dostępne w odpowiedniej proporcji, jeden z nich szybko może stać się czynnikiem ograniczającym zdrowy wzrost koralowców.

Przyspieszony Wzrost Koralowców:

Koralowce wymagają, by z otaczającej je wody pobrać i przez ich miękką tkankę dostarczyć pierwiastki podstawowe i inne niezbędne do wzrostu szkieletu substancje. Podwyższony poziom pierwiastków podstawowych tworzy bardziej pozytywne ciśnienie jonowe czyniąc cały proces bardziej wydajnym (mniej energii na gram szkieletu) i zrównoważonym.  Podwyższony poziom pierwiastków podstawowych znacząco przyspieszy wzrost koralowców.

Skutki braku odpowiednich proporcji pierwiastków podstawowych:

Przy niskim poziomie Mg²+ i/lub Sr²+ szkielet koralowca rozwija się przy użyciu większej ilości kalcytu, co skutkuje większą kruchością i podatnością na uszkodzenia.

Niski poziom magnezu lub wysoki poziom wapnia mogą powodować spadek zasadowości. Wysoka zasadowość  przy stężeniu wapnia na poziomie nasycenia będzie prowadzić do strącania, skutkując niskim poziomem tego pierwiastka.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *