Pages Menu
Categories Menu

Autorka: data: 07.02.2013 kategoria: Algea Managment Program, Reef Care Program | Skomentuj

Algae management – Wprowadzenie

W celu kontroli wzrostu niechcianych glonów, a także maksymalizacji wzrostu oraz wybarwienia koralowców w akwarium rafowym, niezbędne jest zrozumienie roli jaką odgrywają symbiotyczne glony zooxantellae, oraz jaki jest ich związek z koralem.

W naturalnym środowisku rafowym, koralowce, lokują w swoich miękkich tkankach zooxantellae, których gęstość wynosi 0,5-5 milionów na centymetr kwadratowy (mln/cm2). Za ich sprawą koralowce czerpią około 85% swojej energii, natomiast pozostałe 15% jest produkowane w tkankach miękkich dzięki metabolizmowi składników odżywczych (węglowodany, aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe) z otaczające wody. Procesy te, są motorem napędowym do procesów pozwalających na wytwarzanie białka oraz budowania szkieletu.

Zooxantellae za sprawą dostarczonego światła, będącego źródłem energii, dostarczają 95% produktów fotosyntezy gospodarzowi (jest nim koralowiec), zużywając resztę na własne procesy metaboliczne. Koralowiec, będący gospodarzem, zapewnia zooxantellom składniki odżywcze z  związkami azotowymi, fosforanami oraz dwutlenkiem węgla (CO2). Jest to symbioza, za sprawą której mamy do czynienia z recyklingiem składników odżywczych, który jest kluczowy dla osiągnięcia ekologicznego sukcesu.

Innym aspektem tej symbiozy jest ochrona przed silnym promieniowanie.

W warunkach naturalnych, zooxantellea chronią koralowce przez zbyt intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), absorbując energię świetlną i zaciemniają wewnętrzne warstwy delikatnej tkanki  miękkiej.

Ponadto w naturze populacja zooxantelli jest determinowana poprzez składniki odżywcze ( azotany i fosforany) wydalane przez koralowce. Należy jednak pamiętać, że w warunkach domowych ilość składników odżywczych szybko się zwiększa, co pozostawione bez kontroli, doprowadzi do zwiększenia gęstości populacji zooxantelli.

Zbyt duża wartość substancji odżywczych doprowadzi do zagęszczenia występowania zooxantelli co zakłóci naturalną równowagę. Skutkiem tego stanie się konkurencja pomiędzy koralowcem-gospodarzem, a zooxantellami o substancje odżywcze. Jeżeli koralowiec-gospodarz nie będzie miał dostępu do substancji odżywczych, stanie się on niedożywiony.

Wzrost populacji zooxantelli powoduje także, że koralowce ciemnieją, stając się brązowe, przez co zaciemniają naturalne pigmenty koralowca. Jednakże większa gęstość występowania zooxantelli, z zachowaniem jednak pewnych granic, sprawi, że koralowiec za sprawą większej ilości dostępnej energii przyspieszy swój wzrost.

Ograniczając ilość substancji odżywczych w wodzie, zmniejszymy populację zoooxantelli do poziomu, w którym ilość substancji odżywczych dostarczana przez koralowca-gospodarza, będzie wystarczająca.

W takich warunkach koralowiec otrzyma mniej energii z zooxantelli i będzie mniej odporny na promieniowanie UV. Wówczas, jeżeli  odpowiednie składniki odżywcze (węglowodany, aminokwasy i witaminy)  będą łatwo dostępne w wodzie, tkanki miękkie koralowców będą mogły zwiększyć  produkcję energii. Zakładając, że niezbędne pierwiastki śladowe są dostępne w otaczającej koralowca wodzie, koralowiec zwiększy naturalną zdolność do ochrony przed promieniowaniem UV, poprzez zwiększenie pigmentacji tkanki miękkiej, która  zintensyfikuje swoje zabarwienie/kolor.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *